Haber

Erdoğan: Salı günü ilk kabine toplantımızı yapacağız

Beştepe’deki Yemin Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Siyasi görüşü, kökeni, inancı, mezhepleri ne olursa olsun 85 milyon insanı kucaklayacağız.”

Erdoğan, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, çok sayıda devlet ve hükümet lideri ile uluslararası kuruluş liderlerinin katıldığı törende yaptığı konuşmada, ” Seçim 28 Mayıs’ta sona erdi: “Milli irade iki kez sandıkta tecelli etti. Türkiye’nin Yüzyılı başlamış, ülkemizin büyüme döneminin kapıları aralanmıştır” dedi.

Erdoğan, kurulacak yeni kabineyle ilgili olarak, “Bu akşam yeni kabinemizi açıklayacağım, yeni kabinemizle Türkiye Asrını işlemeye devam edeceğiz. Salı günü ilk kabine toplantımızı yapacağız.”

muhalefet çağrısı

Muhalefeti de davet eden Erdoğan, “Her seçimden sonra ayağa kalkmak için uzattığımız el hep yumruklarla karşılandı. Bu sefer farklı bir tavır sergilemelerini temenni ediyoruz. Muhalefetin sağduyulu hareket etmesini bekliyoruz. Türk demokrasisi adına sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz.Muhalefetin milli irade ile barışmasını istiyoruz.”

Erdoğan, “Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye’nin kucaklaşmaya ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Sizi 81 ilimizde kardeşlik seferberliği başlatmaya davet ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kırgınlıkları seçim döneminde bırakalım. Kırgınlıklar varsa barışmanın yolunu bulalım. Türk Yüzyılı’nın inşasına hep birlikte omuz verelim” dedi.

Erdoğan, “Demokrasimizi darbelerin ürünü olan mevcut anayasadan kurtararak özgürlükçü, sivil ve kuşatıcı bir anayasa ile güçlendireceğiz.”


Erdoğan resmen Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Delegasyonu koltuğunu alarak göreve başladı.Fotoğraf: Chris McGrath/Getty Images

TBMM’de yemin etti

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda yeniden seçilen Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda and içerek resmen göreve başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevini Geçici Meclis Başkanı Devlet Bahçeli’den aldı.


Erdoğan görevini Daimi Meclis Lideri Devlet Bahçeli’den aldı.Fotoğraf: Ümit Bektaş/REUTERS

Erdoğan, görevi aldıktan sonra yaptığı yeminde, “Cumhurbaşkanı olarak devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatan ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma, bağlı kalacağıma” dedi. Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılaplarına, laik Cumhuriyet ilkesine, büyük Türk milleti ve tarihi huzurunda, büyük Türk milleti ve tarihi huzurunda şerefim üzerine and içerim. dedi.

DW/CO,HT

haberhisarcik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu