Haber

İsveç lideri Erdoğan’ı “İslamcı diktatör” olarak nitelendirdi

İsveç hükümetini destekleyen aşırı sağ İsveç Demokrat Partisi’nin (SD) genel başkanı Jimmie Akesson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “İslamcı bir diktatör” olarak nitelendirdi.

akesson, Dagens NyheterGazeteye verdiği röportajda İsveç’in NATO üyeliğini engelleyen Erdoğan’ı sert şekilde eleştirdi.

Türkiye’ye NATO üyeliği için verilecek tavizlerin bir sınırı olması gerektiğini savunan Akesson, “… nihayetinde antidemokratik bir sistemle ve bir diktatörle karşı karşıyayız.”

20 yıldır seçim kaybetmemekle övünen Erdoğan’ın demokratik olarak seçilip seçilmediğini soran Akesson, Erdoğan’ı “İslami diktatör” olarak da tanımlayarak, “Evet, halk tarafından seçiliyor. Ona göre Putin de öyle. halk tarafından seçilir.”

İsveç Demokrat Partisi, geçtiğimiz Eylül ayında yapılan seçimlerde yüzde 20’nin üzerinde oy alarak ikinci parti konumuna yükseldi. Bu partinin temeli, Ulf Kristersson hükümetinin sağcı koalisyonu için büyük değer taşıyor.

İsveç hükümeti, Türkiye’nin NATO üyeliğinin onaylanması için talep ettiği şartları yerine getirmek için bir dizi yasal düzenleme yapmak zorunda kaldı. Ülkenin NATO üyeliğinin 30 üyenin tümü tarafından onaylanması gerekiyor. Türkiye, geçen yıl haziran ayında imzalanan anlaşma uyarınca İsveç’ten “terör örgütleriyle” işbirliğine gitmesini ve “silah ihracatı kısıtlamalarını kaldırmasını” talep etmişti.

AFP/DA, Birleşik Krallık

golkoyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu