Ekonomi

Küresel doğrudan yabancı yatırımlar azaldı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) küresel doğrudan yabancı yatırımlara ilişkin yayımladığı verilere göre, bu yılın ilk yarısında doğrudan yabancı yatırım akımlarındaki artışın büyük bölümü ilk çeyrekte kaydedildi.

Yılın ilk yarısında küresel doğrudan yabancı yatırımlar 727 milyar dolarla geçen yılın ikinci yarısına göre toparlanma gösterdi. Ancak bu miktar 2022 yılının ilk yarısında doğrudan yabancı yatırım hacminin yüzde 30’u olacak. altındaolmuş.

OECD bölgesine doğrudan yabancı yatırım girişi, bu yılın ilk yarısında 2022’nin ilk yarısına göre yüzde 42 düşüşle 275 milyar dolar oldu.

Bu düşüş, özsermaye girişlerindeki azalmadan ve kısmen de yeni yatırım faaliyetlerinde devam eden yavaşlamadan kaynaklandı.

Gelişmekte olan ekonomilerde tamamlanan mutabakatların değeri yüzde 49 azaldı

OECD üyesi olmayan G20 ekonomilerine yapılan doğrudan yabancı yatırımlar da bu yılın ilk yarısında yüzde 15 azaldı.

Yılın ilk yarısında küresel doğrudan yabancı yatırımlardan en büyük payı ABD alırken, bu ülkeyi Brezilya, Kanada ve Meksika takip etti. ABD aynı zamanda dünyanın en büyük yatırımcısı oldu.

Tamamlanan sınır ötesi birleşme ve satın alma faaliyetleri de yüksek fiyatlar, artan faiz oranları ve süregelen jeopolitik belirsizliklerin neden olduğu zayıf ekonomik görünüm nedeniyle düşüş eğilimini sürdürdü.

Tamamlanan mutabakatların maliyeti gelişmiş ekonomilerde yüzde 23, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomilerde ise yüzde 49 azaldı.

horasanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu